top of page

POODLE TARİHÇESİ

Poodle, özellikle su kuşları avcılığı için geliştirilmiş en eski ırklardan biridir. Çoğu tarihçi, Poodle'ın Almanya'da ortaya çıktığı ancak Fransa'da kendi farklı cinsi haline geldiği konusunda hemfikirdir.

Birçoğu; cinsin İspanyol, Portekiz, Fransız, Alman, Macar ve Rus su köpekleri de dahil olmak üzere birkaç Avrupa su köpeği arasındaki melezlemenin sonucu olduğuna inanıyor. Diğer tarihçiler, Poodle'ın atalarından birinin İber Yarımadası'na ithal edilen “Kuzey Afrika Barbet” olduğunu düşünüyor. Daha sonrasında bu cinsin, avcılık yetenekleri için kullanıldığı Galya'ya geldiğini.

Başka bir teori Poodle’ın, Kuzey Afrika Berberileri tarafından fethedilen Asya bozkırlarından getirilen köpeklerden geldiği ve sonunda 8.yüzyılda Moors ile Portekiz'e girdiği yönündedir.

Ataları ne olursa olsun, bu çok eski bir cins. Poodle benzeri köpeklerin illüstrasyonları MÖ ilk yüzyıllardan kalma Mısır ve Roma eserlerini ve mezarlarını süslemektedir. Çizimler ve heykeller günümüz Poodle’larına çok benzeyen, avlanma ağlarını getiren, hayvanları güden ve bataklıklardan av hayvanları getiren köpekleri göstermektedir.

Bazıları Minyatür ve Oyuncak Poodle’ların, Standart' tan kısa bir süre sonra ortaya çıktığını söylese de, çoğu yetiştiricilerin Paris burjuvasını memnun etmek için Poodle’ın daha küçük versiyonlarını (önce Minyatür, sonra Oyuncak) üretmeye başlamasının 1400'lere kadar olmadığına inanıyor. Oyuncak ve Minyatür çeşitleri: Poodle'ların daha küçük ırklarla çiftleştirilerek değil, küçük Poodle'ların kendi aralarında çiftleştirerek oluşturulmuştur.

Fransızlar, ördek avı için daha büyük olan Standart Poodle’ı ve ormandaki yer mantarlarını koklaması, bulması için orta boy Minyatür Poodle’ı kullandılar. Minik Toy Poodle'ın asıl işi ise asil ve zengin tüccar sınıfına eşlik etmekti. Rönesans dönemindeki varlıklı sahipleri, Toy Poodle'larını genellikle büyük gömleklerinin içinde taşıdılar ve bu da "kol köpekleri" lakabına yol açtı. Kol köpekleri adına bir rivayette şöyle bahsedilir: Fransızlar hijyen ve banyo konusunda o kadar bilinçsizdiler ki, saçlarındaki parazitlerden arınmak için kucaklarında köpek taşırlardı. Hatta kucak köpeği, süs köpeği unvanının da bundan geldiği söylenir.

Çingeneler ve seyahat eden sanatçılar, Poodle’ın başka bir köpek yeteneğinde mükemmel olduğunu öğrendi: Sirk köpeği. Poodle’lara oyun numaraları öğretmek, kostümler giydirmek ve kürklerini sahne çekiciliğine eklemek için renkli ve süslü şekillere dönüştürmek için yetiştirdiler, eğittiler. Zengin müşteriler ise not aldı ve onlarda kendi Poodle köpeklerini tıraş etmeye, süslemeye ve hatta boyamaya başladılar.

İngiltere'deki kinoloji birliği, ilk Poodle’larını 1874'te kaydetti ve ilk İngiliz Poodle meraklıları kulübü iki yıl sonra sahneye çıktı. Poodle’ların ABD'ye ne zaman geldiği kesin olarak bilinmemektedir ancak Amerikan kinoloji birliği ilk Poodl’larını 1886'da kaydetmiştir. Amerikan Poodle kulübü 1896'da kuruldu fakat kısa bir süre sonra dağıldı. Poodle meraklıları kulübü 1931'de yeniden kuruldu.

Poodle’lar ABD'de II.Dünya Savaşı sonrasına kadar oldukça nadirdi. Ancak 1950'lerin ortalarında, Poodle 20 yıldan fazla bir süredir elinde tuttuğu bir pozisyon olan ülkedeki en popüler köpek ırkı olma haline geldi.

bottom of page